Reklam 1 Alanı

Torbalı da Organik Yumurta Tesisi

Kategori : Genel, Yumurta Haber - Etiketler : - Tarih : 25 Ekim 2012

Organik yumurta ve organik tavuk üreten Çetinkol Gıda firması, Torbalı’dan ülke geneline organik ürün gönderiyor. Firmanın hedefi, üretim kapasitesini arttırarak daha fazla insana organik yumurta yedirmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKIYE’DE organik tarım ürünlerinin yanı sıra; et, süt, yumurta gibi organik hayvancılık ürünlerine olan talep de her geçen gün artıyor. Torbalı’da 6 aydır hizmet veren Çetinkol Gıda ve Hayvancılık, organik yumurta ve tavuk üretimi yapıyor. Firma, Dağkızılca Köyü’ndeki üretim çiftliğinde köy yumurtası lezzetini yeniden sofralara taşıyor. Gaziantep’ten gelen özel organik yemlerle çiftlikteki 2000 tavuğu beslediklerini ifade eden firma sahibi Ziraat Mühendisi Damla Çetinkol, ‘Damii’ markası adı altında günlük organik yumurta ve tavuk üretimi yaptıklarını söyledi.

YILDA 600 BİN ADET YUMURTA ÜRETİYOR

TÜRKİYE’de “organik ürün” denildiğinde akla sadece sebze ve meyve gelirdi. “Organik” terimi artık hayvansal gıdalarda da kendisini göstermeye başladı. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin, Türkiye’ye özgü ürünleri organik olarak talep etmesi sonucunda 1998′de organik tarım yapılamaya başlandı. Akabinde 20032004 yıllarında tavuk, süt, yumurta gibi hayvansal ürünlerin organik üretimi de buna eklenerek ürün deseni artmaya başladı. Özellikle, son dönemde kanser vakalarının artması, gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarının etkisiyle tüketiciler de bilinçlenmeye başladı ve buna bağlı olarak organik ürünlere talep çoğaldı. Torbalı’da bu işi yapan ilk ve tek, Türkiye’de ise iki firmadan biri olan Çetinkol Gıda Hayvancılık, organik yumurta ve organik tavuk üretimine yön veriyor.

GDO ARTTI, ORGANİĞE DÖNÜŞ BAŞLADI

FİRMA, Buca Kaynaklar bölgesindeki 15 dönüm arazisinde organik tavuk, Dağkızılca’da ise organik yumurta üretiyor. Yıllık, 45 bin adet tavuk ve 600 bin adet yumurta üreterek iç piyasada satışa sunuyor. Son dönemde organik hayvancılık ürünlerine talebin arttığına dikkati çeken genç iş kadını, en çok talep artışının organik yumurtada olduğunu bildirdi. Türkiye’de organik ürünlerin gelişebilmesi için ürün çeşitlerinin ve miktarının artması gerektiğini vurgulayan Çetinkol, son bir kaç yılda arzın artmasıyla talebin de canlandığını söyledi.

Türkiye’ye organik yumurta Torbalı’dan

DAĞKIZILCA Köyü sınırlarında 6 ay önce hizmete giren Çetinkol Gıda Hayvancılık firması, organik tavuk ve organik yumurta üretimi yapıyor. Yıllık 45 bin adet tavuk ve 600 bin adet yumurtayı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın verdiği Organik Tarım Sigortası belgesiyle üreterek yurt içi pazarına satışa sunuyor. 25 yaşındaki genç Ziraat Mühendisi Damla Çetinkol tarafından kurulan firma, Türkiye’de oldukça yeni olan organik yumurta ve tavuk pazarına ürün yetiştirmekte zorlanıyor. 16 dönüm arazi üzerinde faaliyet gösteren firmanın en büyük hedefi ise üretim kapasitesini iki katına çıkartarak, pazardaki payını attırmak. ‘Fabrikada değil, doğada büyüyen tavuk’ sloganı ile üretim yaptıklarını belirten firma sahibi Damla Çetinkol, organik tavuk ve yumurta üretimi yapan iki firmadan biri olduklarını söyledi.

YILDA 600 BİN ADET ORGANİK YUMURTA ÜRETİYOR

ORGANİK yumurta üreticileri, kuş gribinin ardından unutulan köy yumurtası lezzetini yeniden sofralara taşıyor. Oldukça yeni bir pazar olan organik tavuk ve yumurta sektörüne, Türkiye çapında belli başlı birkaç firma yön veriyor. Bunlardan bir tanesi Dağkızılca Köyü’nde faaliyet gösteren Çetinkol Gıda Hayvancılık. 1 yıl önce Buca Kaynaklar bölgesinde 15 dönüm arazide organik tavuk üretimi yaparak sektöre adım atan firma, yıllık 45 bin adet tavuk üreterek Türkiye piyasasına sürüyor. Yeni bir yatırım yaparak Torbalı’ya gelen firma, buradaki çiftliğinde ise 16 dönüm arazi üzerinde yıllık 600 bin adet organik yumurta üretimi yapmayı hedefliyor. Damii Markası ile pazarın ihtiyacına cevap veren işletme, ürettiği yumurtaları günlük paketleme yaparak iç piyasada satışa sunuyor. Çetinkol Gıda Hayvancılık firması, beslediği tavukların yemlerini ise özel olarak Gaziantep’te organik yem üretimi yapan bir firmadan getiriyor.

ÇETİNKOL: “DEVLETTEN TEŞVİK GÖRMÜYORUZ”

ORGANİK yumurtaları kafeslerde kapalı değil, serbestçe dolaşabilen tavuklardan elde eettiklerini dile getiren Damla Çetinkol: “Bu koşullara sahip tesislerde üretilen organik yumurtalar, 10′lu kutularda satışa sunuluyor. Yumurtaların ambalajı, hava sirkülasyonunu sağlamak için yeterli aralıklar içeriyor. Bu sayede yumurtaların uygun nemde saklanmasına olanak sağlıyor. Büyük bir titizlikle ürettiğimiz ürünler Türkiye’deki büyük alış veriş merkezlerinin raflarında “özel organik tarım” damgasıyla satışa sunuluyor. Üretilen organikler ürünler diğer yumurtalara göre iki kat daha pahalıya satılıyor ve tüketiciler organik, sağlıklı yumurta yeme şansına sahip oluyor” dedi. Devletten bu konuda teşvik alamadıklarını da sözlerine ekleyen Ziraat Mühendisi Çetinkol, teşviklerle sektörün desteklenebileceğini ve daha geniş alanlarda üretim yapılarak ülke geneline organik ürün sunulabileceğini belirtti.

 

Kaynak:buyuktorbalı.com

 

 

 

 

Yorumlar (3)
 • 17 Eylül 2014 tarihinde sedat ekin tarafından

  ben turgutlu msacalı köyündeikamet ediyorum benimde organik yumurta üretme fikrim var arazilerimde müsait yardımcı olurmusunuz

 • 17 Eylül 2014 tarihinde sedat ekin tarafından

  benim arazimin altında fabrikasyon yani organik olmayan yumurta üretimi yapuluyo sınırımda yani bnde size arazimi ücretsiz ortak kar amaçlı organik yumurta üretim yapmanızı sunuyorum saygılarımla

 • 22 Eylül 2014 tarihinde MEMET KARAER tarafından

  sayın daMLA HANIM BEN İSTANBULDAN MEMET KARAER BEN SİZİN YETİŞDİRDİGİNİZ YUMURTANIN ORGANİK OLDUGUNU ANLIYORUM BELGENİZİN BANA İMEİL OLRAK GÖNDERİLMESİNİ RİCA EDİYORUM BİRDE BEN SİZDEN YUMURTA ALIP İSTANBUL PİYASASINDA SATMAK İSTİYORUM CEP:0538 559 58 15 ARA BİLİRMİSİNİZ

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :