Reklam 1 Alanı

Torbalı da Organik Yumurta Tesisi

Kategori : Genel, Yumurta Haber - Etiketler : - Tarih : 25 Ekim 2012

Organik yumurta ve organik tavuk üreten Çetinkol Gıda firması, Torbalı’dan ülke geneline organik ürün gönderiyor. Firmanın hedefi, üretim kapasitesini arttırarak daha fazla insana organik yumurta yedirmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKIYE’DE organik tarım ürünlerinin yanı sıra; et, süt, yumurta gibi organik hayvancılık ürünlerine olan talep de her geçen gün artıyor. Torbalı’da 6 aydır hizmet veren Çetinkol Gıda ve Hayvancılık, organik yumurta ve tavuk üretimi yapıyor. Firma, Dağkızılca Köyü’ndeki üretim çiftliğinde köy yumurtası lezzetini yeniden sofralara taşıyor. Gaziantep’ten gelen özel organik yemlerle çiftlikteki 2000 tavuğu beslediklerini ifade eden firma sahibi Ziraat Mühendisi Damla Çetinkol, ‘Damii’ markası adı altında günlük organik yumurta ve tavuk üretimi yaptıklarını söyledi.

YILDA 600 BİN ADET YUMURTA ÜRETİYOR

TÜRKİYE’de “organik ürün” denildiğinde akla sadece sebze ve meyve gelirdi. “Organik” terimi artık hayvansal gıdalarda da kendisini göstermeye başladı. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin, Türkiye’ye özgü ürünleri organik olarak talep etmesi sonucunda 1998′de organik tarım yapılamaya başlandı. Akabinde 20032004 yıllarında tavuk, süt, yumurta gibi hayvansal ürünlerin organik üretimi de buna eklenerek ürün deseni artmaya başladı. Özellikle, son dönemde kanser vakalarının artması, gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarının etkisiyle tüketiciler de bilinçlenmeye başladı ve buna bağlı olarak organik ürünlere talep çoğaldı. Torbalı’da bu işi yapan ilk ve tek, Türkiye’de ise iki firmadan biri olan Çetinkol Gıda Hayvancılık, organik yumurta ve organik tavuk üretimine yön veriyor.

GDO ARTTI, ORGANİĞE DÖNÜŞ BAŞLADI

FİRMA, Buca Kaynaklar bölgesindeki 15 dönüm arazisinde organik tavuk, Dağkızılca’da ise organik yumurta üretiyor. Yıllık, 45 bin adet tavuk ve 600 bin adet yumurta üreterek iç piyasada satışa sunuyor. Son dönemde organik hayvancılık ürünlerine talebin arttığına dikkati çeken genç iş kadını, en çok talep artışının organik yumurtada olduğunu bildirdi. Türkiye’de organik ürünlerin gelişebilmesi için ürün çeşitlerinin ve miktarının artması gerektiğini vurgulayan Çetinkol, son bir kaç yılda arzın artmasıyla talebin de canlandığını söyledi.

Türkiye’ye organik yumurta Torbalı’dan

DAĞKIZILCA Köyü sınırlarında 6 ay önce hizmete giren Çetinkol Gıda Hayvancılık firması, organik tavuk ve organik yumurta üretimi yapıyor. Yıllık 45 bin adet tavuk ve 600 bin adet yumurtayı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın verdiği Organik Tarım Sigortası belgesiyle üreterek yurt içi pazarına satışa sunuyor. 25 yaşındaki genç Ziraat Mühendisi Damla Çetinkol tarafından kurulan firma, Türkiye’de oldukça yeni olan organik yumurta ve tavuk pazarına ürün yetiştirmekte zorlanıyor. 16 dönüm arazi üzerinde faaliyet gösteren firmanın en büyük hedefi ise üretim kapasitesini iki katına çıkartarak, pazardaki payını attırmak. ‘Fabrikada değil, doğada büyüyen tavuk’ sloganı ile üretim yaptıklarını belirten firma sahibi Damla Çetinkol, organik tavuk ve yumurta üretimi yapan iki firmadan biri olduklarını söyledi.

YILDA 600 BİN ADET ORGANİK YUMURTA ÜRETİYOR

ORGANİK yumurta üreticileri, kuş gribinin ardından unutulan köy yumurtası lezzetini yeniden sofralara taşıyor. Oldukça yeni bir pazar olan organik tavuk ve yumurta sektörüne, Türkiye çapında belli başlı birkaç firma yön veriyor. Bunlardan bir tanesi Dağkızılca Köyü’nde faaliyet gösteren Çetinkol Gıda Hayvancılık. 1 yıl önce Buca Kaynaklar bölgesinde 15 dönüm arazide organik tavuk üretimi yaparak sektöre adım atan firma, yıllık 45 bin adet tavuk üreterek Türkiye piyasasına sürüyor. Yeni bir yatırım yaparak Torbalı’ya gelen firma, buradaki çiftliğinde ise 16 dönüm arazi üzerinde yıllık 600 bin adet organik yumurta üretimi yapmayı hedefliyor. Damii Markası ile pazarın ihtiyacına cevap veren işletme, ürettiği yumurtaları günlük paketleme yaparak iç piyasada satışa sunuyor. Çetinkol Gıda Hayvancılık firması, beslediği tavukların yemlerini ise özel olarak Gaziantep’te organik yem üretimi yapan bir firmadan getiriyor.

ÇETİNKOL: “DEVLETTEN TEŞVİK GÖRMÜYORUZ”

ORGANİK yumurtaları kafeslerde kapalı değil, serbestçe dolaşabilen tavuklardan elde eettiklerini dile getiren Damla Çetinkol: “Bu koşullara sahip tesislerde üretilen organik yumurtalar, 10′lu kutularda satışa sunuluyor. Yumurtaların ambalajı, hava sirkülasyonunu sağlamak için yeterli aralıklar içeriyor. Bu sayede yumurtaların uygun nemde saklanmasına olanak sağlıyor. Büyük bir titizlikle ürettiğimiz ürünler Türkiye’deki büyük alış veriş merkezlerinin raflarında “özel organik tarım” damgasıyla satışa sunuluyor. Üretilen organikler ürünler diğer yumurtalara göre iki kat daha pahalıya satılıyor ve tüketiciler organik, sağlıklı yumurta yeme şansına sahip oluyor” dedi. Devletten bu konuda teşvik alamadıklarını da sözlerine ekleyen Ziraat Mühendisi Çetinkol, teşviklerle sektörün desteklenebileceğini ve daha geniş alanlarda üretim yapılarak ülke geneline organik ürün sunulabileceğini belirtti.

 

Kaynak:buyuktorbalı.com

 

 

 

 

Yorumlar (14)
 • 07 Kasım 2012 tarihinde Muhittin Tekin tarafından

  Sayın Damla Hanım
  Sizinle telefunda görüşmüştük, Fakat kesilmişti. Biz sizin yapmış olduğunuz organik tavuk ve yumurta konularında yatırım yapmak istiyoruz.
  Makine ve tesis konusunda bizi bilgilendirmenizi bekler saygılar sunarız.

  Saygılarımızla.
  Muhittin Tekin
  Malimüşavir
  Tel 05374910669

 • 05 Mart 2013 tarihinde Ali haydar ÖLMEZ tarafından

  Damla hanımefendi. MERSİN TARSUS ilçesinde 25 dönüm erik bahçemde yapmayı düşündüğüm organik 1000 yumurtalık çiftliğim için sizden biraz bilği almak istiyorum. eğer bu yüksek bilğilerinizden bizi mahrum bırakmak istemez ve bize bu konuda yardımcı olmak isterseniz beni çok ama çok sevindirirsiniz. ben tlf numu size gönderiyorum. 0532 4918601 ŞİMDİDEN SİZE ÇOK TEŞEKKUR EDERİM.

 • 08 Mart 2013 tarihinde ramazan koyuncu tarafından

  organik yumurta üretimi yapmaya çalışıyoz 50 tavukla ama başarılı olamıyoz çünkü hemen hastalanıyo ilaç bile fayda vermiyo .kendi yumurtalarımızdan kuluçkaya atıyoz cibi cıkıyor ama 1 ay demeden ölüyorlar bu gedişle çogaltamayacağım tavıkları.nedir bu işin önemli detayları bide cibi çıktında ne aşısı yapacaz ve nerden alacaz.geçen yıl vetriner bi ağbiden çok tavatur ettiği bir karma aşı yaptı hiç fayda görmedim.paramda yabana getti.aşı işini siz daha iyi bilirsiniz diye yardım istiyom

 • 20 Mart 2013 tarihinde davut kocagöz tarafından

  tavukların gezdigi yerleri vedüneklerine toz kireç atarsan hastalık ve ölüm oranı olmayacaktır.

 • 31 Mart 2013 tarihinde mahmut avcil tarafından

  damla hanım ben tavuklarla buyudum kucuklugumden berı köyümuzdekı ewde besledım hala beslıyorum ve sımdı arkadımla manisa salihli poyraz damları kasabasında organık yumurta uretmek ıstıyoruz 8 dönum arazimiz var kumes için kullanabilecegımız bize yardımcı olusrsanız bizim gıbı ıkı gırısımcı arkadasınıza yardımcı olursanız cok sewınız bırde mumkunse ciftliginizi görebilirmıyız zıyaret edebilirmıyız bu numaram 0554 577 47 56 tesekkrler

 • 28 Mayıs 2013 tarihinde turgut cakmak tarafından

  Merhaba damla hanim ben turgut uzun yillardir yutdisinda yasamaktayim,tr de organik yuumurtacilik yapmak istiyorum maddi olarak probleem yok lama pazarlamada sorun olmasindan korkuyorum eger isterseniz sizin firmanizla ortaklik yapabiliriz irtibata gecerseniz sevinirim saygilarimla turgut tlf 0031614277719

 • 30 Haziran 2013 tarihinde hilmi tarafından

  MERHABA:

  Damla hanım 10 dönüm bahçemde organik köy yumurtası üretmek istiyorum
  kaç tavuk kapesitesi var bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. SAYGILARIMLA
  5327463780. hilmi.YAŞAR

 • 24 Ağustos 2013 tarihinde adnan ÇOLAK tarafından

  merhaba damla hanım ben yalovada organik tavuk yapmak istiyorum bunun için 4000 metre kare bir arazim var etrafını sardım kümes ve kapasite hakkında sizin bilgi ve önerilerinize ihtiyacım var adnan ÇOLAK tel 0532 368 21 61

 • 15 Eylül 2013 tarihinde Ahmet Ozsert tarafından

  Merhaba damla hanim ben su an hollandada yasiyorum ama turkiyeye donup artik memleketimde yasamak istiyorum . memlekette bu organik yumurta ile ugrasmak istiyorum ama oncelikle nasil baslayacigimi bilmiyorum ama bu isi bilincli yapmak istiyorum .bu konu uzerine deneyimlerinize dayanarak organik yumurta uretiminden pazarlamasi konusunda tavsiyelerinizi paylasirsaniz sevinirim .
  Saygilar

 • 30 Eylül 2013 tarihinde abdullah güngör tarafından

  merhaba damla hanım tireden ufak bir kuluçka makinası bulduk bu işi yapmak istiyorum yumurta nerden bulacağız yardımcı olurmusunuz 05366059336

 • 07 Ekim 2013 tarihinde mehmet tarafından

  merhaba.iyi çalışmalar.sayın arkadaşım ben izmir.ödemişten .kendime ait arzimde organik tavuk üretimi yapmak istiyorum.nerden ve nasıl başlamam gerek bilgilendirirseniz.sevinirim.sygılarımla.tel .05327652261.

 • 03 Kasım 2013 tarihinde Anonim tarafından

  arkadaşlar damla hanımın yaptığı ziraat tavuğu ve bu tavuktan alınan yumurta rengi koyu olduğu için köy yumurtasından farklı olur ve pazar bulmak sıkıntı olur.

 • 03 Kasım 2013 tarihinde güngör tarafından

  mrb arkadaşlar damla hanımın yaptığı ziraat tavuğu ve bu tavuktan alınan yumurta rengi koyu olduğu için köy yumurtasından farklı olur ve pazar bulmak sıkıntı olur.

 • 06 Şubat 2014 tarihinde tuncay subaz tarafından

  damla hanım biz üç genc girisimci olarak bu isi yapmak istiyoruz ve bu is hakkında bayagı bilgi edindik ama sizin gibi bu işin ehli olan birinden işin püf noktalarını ögrenmek istiyoruz izniniz olursada orayada gelmek istiyoruz.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :